REKLAM

CEVİZDE HASAT SONU

402 defa okundu , kategorisinde, 25 Eki 2018 - 12:36 tarihinde yayınlandı
CEVİZDE HASAT SONU
reklam

Çameli İlçesi’nde ceviz hasadında sona gelindi. Kalitesiyle ünlü Çameli cevizi iç piyasada büyük rağbet görüyor. Birçok üretici katma değeri yüksek olduğu için tarlasını bozup ceviz dikiyor. 2 bin 400 dönüm alanda yılda 3 bin ton ceviz üreten Çameli’de hasatın ardından üreticiler, memnun sıra satışta… Çameli’de çiftçiler hasat zamanında geleneksel hasat için yeşil kabuğun çatlamasını bekliyor. Bu dönemde yağan yağmur cevizin kabuğunu çatlatarak daha kolay hasat edilmesini sağlıyor. Çameli’de hasat Ekim ayının ilk haftasından itibaren başlıyor, Kasım başına kadar sürüyor.

Hem meyve bahçelerinde hem de diğer tarım arazilerinde bulunan ceviz ağaçlarında genelde eski yöntem olan uzun sırıklar yardımı ve ağaca çıkarak cevizler düşürülüyor. Daha sonra yere düşen cevizleri tek tek toplayan çiftçiler, el birliğiyle kabuğundan ayıklama işine geçiyor. Kabuğundan ayrılan cevizler, bir kaç gün güneşte bekletildikten sonra tüketilmeye hazır hale geliyor.

Kalitesiyle ünlü Çameli cevizi iç piyasada büyük rağbet görüyor. Birçok üretici katma değeri yüksek olduğu için tarlasını bozup ceviz dikiyor. 2 bin 400 dönüm alanda yılda 3 bin ton ceviz üreten Çameli’de hasatın ardından üreticiler, memnun sıra satışta… Çameli’de son dönemlerde ceviz üretimi arttı. Kabuklu cevizin kilogramının 35 liradan satılması bekleniyor.

 

 

Haber Editörü : Tüm Yazıları
reklam
Yorum Yaz