REKLAM

CHP’DE ADAY ADAYLIĞI 10 BİN TL

316 defa okundu , kategorisinde, 28 Eyl 2018 - 12:52 tarihinde yayınlandı
CHP’DE ADAY ADAYLIĞI 10 BİN TL
reklam

CHP, belediye başkanı aday adayları için başvuru tarihi ve başvuru ücretini belirledi. İl ve ilçe adayları 7 bin 500, büyükşehir adayı 10 bin lira ödeyecek. CHP, mart ayında yapılacak yerel seçimler için adaylık sürecini başlattı. İl ve ilçe örgütlerine gönderilen genelge ile hem aday adaylarının başvurusu için öngörülen tarih hem de aday adaylarından başvuru sırasında alınacak ücretler belirlendi. Parti yönetiminin il ve ilçe örgütlerine gönderdiği genelgede aday adayı olmak isteyen il, ilçe ve belde başkanları ile yönetim kurulu üyelerinin 1 Ekim – 12 Ekim arası görevlerinden istifa etmeleri istendi.

Ayrıca milletvekilleri, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, il genel meclisi üyeleri ve muhtarların adaylık için istifa etmelerinin zorunlu olmadığı ifade edildi. CHP’den aday olmayı düşünenlerin de 1 Ekim ve 19 Ekim tarihleri arasında aday adaylığı başvurusunu yapmaları istendi. CHP Tüzüğü’ne göre haklarında ihraç ve kınama (1 yıllık süre) cezası verilmiş olanlar ile yasalara göre adaylıklarında engel olanlar ile il/ ilçe başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği görevinden istifa etmemiş olanların başvuru yapamayacağı belirtildi.

Aday adaylarının belirlenen başvuru ücretlerine göre ise büyükşehir belediye başkan aday adayları için 10 bin, nüfusu 100 bin ve üzeri il ve ilçe belediye başkanlığı için 7 bin 500, nüfusu 50-100 bin olan il, ilçe ve belde belediye başkanlığı için 5 bin, nüfusu 15-50 bin arasında olan il, ilçe ve belde belediye başkanlığı için 3 bin, nüfusu 15 binin altında olan il, ilçe ve beldeler içinse bin 500 lira olacak. Belediye meclis üyeliği için aday adaylığı başvurularının ücreti ise 3 bin 500 ila 250 lira arasında değişiyor.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
reklam
Yorum Yaz