REKLAM

KURALLARA UYMAYANLAR YANACAK

279 defa okundu , kategorisinde, 11 Eki 2018 - 14:29 tarihinde yayınlandı
KURALLARA UYMAYANLAR YANACAK
reklam

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 50 maddelik yeni kanun teklifi verildi. Teklifle trafik güvenliğini arttıracak, vatandaşların güvenli şekilde seyahat etmesini sağlayacak düzenlemeler bulunduğu ifade edildi. Teklif kabul olursa kurallara uymayanlar yanacak. TBMM Başkanlığına sunulan Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ile trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına şerit değiştirme veya ters yönde araç sürme gibi ihlaller için 1002 lira idari para cezası uygulanacak. Kanunun ayrıntıları da ortaya çıktı. Hurdaya ayrılan araçların trafiğe çıkmasını caydıracak şekilde düzenlemeler yanında 2 bin 18 lira idari para cezası getiriliyor.

Halk arasında ‘çakar’ olarak bilinen ışıklı ve siren takmak suretiyle vatandaşları rahatsız edenler, İzinsiz ve mevzuatın izin verdiği kişilerin dışında kullananlar bin 2 lira Türk lirası ceza ödeyecek. İlk yakalandığı tarihten geriye dönük bir yıl içerisinde üç defa yakalanması durumunda 15 gün aracı trafikten men edilecek. Abartılı egzoz kullananlara bin 2 Türk lirası para cezası ve sökülüp ruhsata uygun hale getirilinceye kadar trafikten men edilecek. Muayenesiz araçlar trafiğe çıktıkları tespit edilirse 235 lira para cezası, emniyetsiz raporu verilip de seyir halinde kullanılan araçlara da 488 lira idari para cezası verilecek. Kırmızı ışık ihlali yapan sürücüler 235 Türk lirası idari para cezasıyla karşı karşıya kalacak ve 3 defa kırmızı ışık ihlali yapanların ehliyetine 45 gün, iki veya daha fazla sefer bir yıl geriye dönük kırmızı ışık ihlali yapanlara 60 gün süreyle ehliyetlerine el konulacak.

İki veya daha fazla sefer ehliyetine el konulan sürücüler psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının raporuna ihtiyaç duyacaklar. Emniyet şeridi kullananlara bin 2 Türk lirası idari cezası öngörülüyor. Makas atanlar bin 2 lira idari para cezası ile karşı karşıya kalacak. Tek yönlü karayollarında ters şeritten gidenlere bin 2 lira idari para cezası uygulanacak. Sürekli sol şeridi işgal edenlere 235, kamyon ve çekici ise bin 2 Türk lirası idari para cezası ile karşı karşıya kalacaklar. Spin, drift yapanlar 5 bin 10 Türk lirası idari para cezasına çarptırılacak, 60 gün süreyle ehliyetlerine el konulacak, araçları 60 gün süreyle trafikten men edilecek. Cep telefonu kullanan sürücülere 235 Türk lirası idari para cezası uygulanacak.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
reklam
Yorum Yaz