REKLAM

PAÜ TEKNOKENT’E ÇİFT MADALYA

300 defa okundu , kategorisinde, 01 Eki 2018 - 09:16 tarihinde yayınlandı
PAÜ TEKNOKENT’E ÇİFT MADALYA
reklam

Pamukkale Üniversitesi akademisyenleri tarafından geliştirilen 6 buluş, Pamukkale Teknokent Yönetici A.Ş. tarafından 3. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nda (ISIF’18) yatırımcılarla buluşturuldu. Fuarda sergilenen 6 buluştan 5’i ödüllendirilirken, ödüllendiren çalışmalardan biri altın, dördü ise bronz madalya almaya hak kazandı. Türkiye’nin gelişimine değer katacak buluş, AR-GE ve inovasyon faaliyetlerinin ulusal ve uluslararası katılımcılarla buluşturulması ve üretilen teknik bilginin ticarileştirilerek toplumun yararına sunulması amacıyla düzenlenen 3. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı ISIF’18,  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onursal himayesi, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun ev sahipliğinde 27-29 Eylül 2018 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen ve hedef kitlesini uluslararası ve ulusal; bireysel buluşçular, ar-ge merkezleri, üretici ve ticari firmalar, sanayiciler, girişimciler, patent ofisleri, özel veya devlet destekli araştırma enstitüleri, bilim parkları, teknoloji geliştirme bölgeleri, teknoloji transfer ofisleri, üniversiteler, mesleki yatırımcılar, inovasyon teşvikçileri gibi katılımcıların oluşturduğu 3. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’na (ISIF’18) Pamukkale Üniversitesi akademisyenlerinin geliştirdiği 6 ayrı buluşla katılım gösterdi. Pamukkale Teknokent Yönetici A.Ş./Pamukkale Teknoloji Transfer Ofisi tarafından fuarda sergilenen buluşlar bilinirliğine katkı sağlanması ve ticarileştirilebilmesi adına yatırımcılarla buluşturularak, uluslararası jüri kurulu tarafından değerlendirildi. Uluslararası jüri kurulu tarafından değerlendirilen Pamukkale Üniversitesi akademisyenlerine ait 6 buluştan; M. Serhat Duras, Okan Kümüş ve Egemen Mert’e ait olan “Akülü Tekerlekli Sandalyeler İçin Isıtıcılı Muhafaza Kutusu” adlı buluş altın madalya kazandı. Fuarda Pamukkale Üniversitesi akademisyenleri tarafından sergilenen 4 farklı buluş da bronz madalya almaya hak kazandı. Bronz madalya almaya hak kazanan buluşlar ise şöyle; Buluş sahibi Prof. Dr. Sevgi Özkan ve Dr. Çiğdem Akduman’a ait olan “Nanolifli Yüzeye Sahip Bir Topuk Aparatı” Adlı Buluş, Doç. Dr. Engin Çetin’in  “Fotovoltaik Santrallere Yönelik Dizi İzolasyon Hatası Tespit Cihazı” adlı buluş, Doç. Dr. Hidayet Argun’un “Doğal Mikroorganizmalar Yardımı ile Atık Şeftali Posasından Karanlık Fermentasyon ile Hidrojen Gazı Üretimi” Adlı Buluş, Arş. Gör. Mehmet Duray ve Dr. Emre Başkan’a ait olan “Pozisyon Duyusu Ölçüm Cihazı ve Ölçüm Yöntemi” adlı buluş oldu.

Pamukkale Üniversitesi Rektörü, Pamukkale Teknokent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Bağ ve Teknokent Yönetici A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. İlhan Küçükkaplan fuarda bulunarak, Pamukkale Üniversitesi akademisyenleri tarafından fuarda sergilenen buluşlara destek verdi. Fuarda sergilenen ve ödül kazanan buluşlarla ilgili açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ şunları dile getirdi, “2018 İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nda sergilediğimiz patentlerinin Pamukkale Üniversitesi’ne ait olan 6 çalışmadan 5’i ödül aldı. Hocalarımız ve çalışmalarının bu uluslararası platformda göstermiş olduğu önemli başarının haklı gururunu ve mutluluğunu yaşamaktayız. Pamukkale Üniversitesi’ni böyle önemli bir platformda temsil ederek, başta üniversitemizin adını kazanılan madalyalarla taçlandıran hocalarımız olmak üzere, emeği geçen tüm hocalarımızı tebrik ederek başarılarının devamını dilerim” dedi.

 

Haber Editörü : Tüm Yazıları
reklam
Yorum Yaz