REKLAM

RESMİ ARAÇ SÜSÜ VERDİLER!..

384 defa okundu , kategorisinde, 03 Ara 2018 - 11:42 tarihinde yayınlandı
RESMİ ARAÇ SÜSÜ VERDİLER!..
reklam

Denizli Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından “Tarihi Eser Kaçakçılığı” suçunu işlemek isteyen şahıs ve organizasyonlara yönelik operasyon yapıldı. Bir istihbaratı değerlendiren KOM Şube, Denizli’nin dağlık alanlarda vatandaşlar tarafından sık kullanılmayan genelde hayvanların geçtiği patika yollar üzerinden zirveye doğru belirli aralıklarla kayalık alanlarda kaçak kazı yapıldığı yönünde bilgiler elde etti. Şüpheli şahısların kullandıkları araçların 4×4 arazi şartlarına uygun araçlar olduğu ayrıca araçların üzerine resmi kurumlara ait mıknatıslı magnet yapıştırarak kurum görevlisi görünümü vererek araçların dikkat çekmemesini sağladıkları ortaya çıktı.

Operasyon kapsamında Denizli’de bulunan dağlık bölgede, şüpheli şahısların tarihi eserleri taşımak amacıyla kullandıkların araçlarında ve ikametlerinde aramalar yapıldı. Yapılan aramalar esnasında tarihi eserleri bulmak amacıyla şahısların detektör kullandıkları, detektöre bağlı eklenebilen anten çubuğu ile bölgede tarama yaptıkları ve yine tarihi eseri tespit etmek amacıyla detektörün kalibrasyonunda kullanıldığı değerlendirilen eski eseri algılamak üzere gerçek sikkelerin kullanıldığı, çevreyi gözetlemek için dürbün bulundurdukları ortaya çıktı. Operasyon kapsamında yapılan aramalarda toplam 190 adet sikke ve 144 adet tarihi eser bulunarak el konuldu. Ele geçirilen ve tarihi eser olabileceği değerlendirilen objelerin içerisinde vazo ve testiler, dökme kurşun, demir halka, mızrak ucu, saç iğnesi, terazi, kantar, barutluk, çivi, kandil (gazlı lamba), metal kutu ve takı şeklinde objeler olduğu görüldü. Ele geçirilen obje ve eserlerin özelliklerinin ve hangi döneme ait olduğunun tespiti amacıyla Müze Müdürlüğü’nce uzman arkeolog ve müze araştırma görevlileri tarafından inceleme yapılarak rapor düzenlendi.

Yapılan tespitler sonucu ele geçirilen kültür varlığı bakır, bronz, gümüş, fibula cinsinde olan sikke ve tarihi eserlerin Osmanlı, Roma, Hellenistik, Geç Şehir, İslami, Grek, Etnografik ve Bizans dönemlerine ait olduğu bildirildi. Eserlerin üzerlerinde bulunan kabartma ve figürlerde Didim Apollon tapınağındaki medusanın betimlemesinin yapıldığı, tanrı ve tanrıça figürleri ile hayvan figürlerinin olduğu, İsa portresinin ve İmparatorun ve karısının figürlerinin bulunduğu tespit edildi. Ele geçirilen eserlerin korunması gerekli kültür varlığı orjinal envarterlik değerinde etütlük nitelikte ve araştırmalarda kullanılmak üzere müzede bulunması gereken tarihi eser olduğu bildirildi. Operasyonlar neticesinde yakalanan 8 şüpheli şahıs hakkında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet suçundan adli işlem yapıldı.

 

Haber Editörü : Tüm Yazıları
reklam
Yorum Yaz