REKLAM

SUYUN GELECEĞİ KONUŞULACAK

286 defa okundu , kategorisinde, 24 Eki 2018 - 16:10 tarihinde yayınlandı
SUYUN GELECEĞİ KONUŞULACAK
reklam

Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ Genel Müdürlüğü, dünyada suyun geleceğinin konuşulacağı “Uluslararası Kentsel Su ve Atıksu Yönetimi Sempozyumu” (UKSAY) düzenliyor. Yurt içi ve yurt dışından çok sayıda bilim insanı ve uzmanın katılacağı sempozyum 25-27 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılacak. Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) Genel Müdürlüğü, dünyada suyun geleceğinin konuşulacağı dev bir organizasyona imza atacak. Uluslararası Kentsel Su ve Atıksu Yönetimi Sempozyumu (UKSAY) bu yıl Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenecek. 25-27 Ekim 2018 tarihleri arasında Colossae Hotel’de gerçekleştirilecek UKSAY’ın açılış programı 25 Ekim 2018 Perşembe günü saat 09.30’da yapılacak. Yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda bilim insanı, uzman, Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü çalışanları ile ilgililerin katılacağı sempozyumda 179 adet sözlü bildiri, 5 salonda eş zamanlı olarak sunulacak. 32 poster bildirinin de katılımcılara ve ilgililere sergi alanında sunulacağı sempozyumda dünyada suyun geleceği konuşulacak.

Başkan Osman Zolan: “Su hayattır”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, su olmadan hayatın olmayacağını vurgulayarak, çok önemli bir sempozyuma ev sahipliği yaptıklarına dikkati çekti. Suyun geleceğinin Denizli’de konuşulacağını kaydeden Başkan Osman Zolan, “Bugüne kadar Denizlimize sayısız hizmetler, sayısız güzellikler kattık. Ancak, bu yatırımlarımızdan en önemlisi alt yapıya yaptığımız yatırımlardı. Çünkü su hayattır” dedi. Büyükşehir DESKİ’nin kurulmasıyla birlikte çok yoğun alt yapı çalışması içerisine girdiklerini anlatan Başkan Osman Zolan, Denizli’de bir dönem yüzde 60 oranında içme suyu kayıp kaçak oranı olduğunu hatırlatarak, “Birçok mahallemizde evlere su çıkmıyordu. Köylerimizde su kavgaları yaşanıyordu. Elektrik paraları ödenmediği için içme suları kesiliyordu. Çok şükür alt yapıya girdik ve bugün en uzak mahallemizde dahi yaşanan su sorunlarını çözdük. Eğer biz alt yapı yatırımlarımızı yapmamış olsaydık, bugün Denizli susuzluktan kırılırdı” dedi.

“Geleceğe çok güzel eserler bıraktık”

Denizli’de doğru şeyler yapmaya alt yapıdan başladıklarını vurgulayan Başkan Osman Zolan, “Geleceğe çok güzel eserler bıraktık. Büyükşehir ile birlikte döşediğimiz içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarına bakılırsa toplam 5 bin kilometrenin üzerine çıkıyor. Bu rakam buradan Çin’e kadar uzanıyor. Bu kadar büyük bir mesafeyi kapsayan hizmet yapmışız” dedi. Herkesi suyun geleceğinin konuşulacağı sempozyuma davet eden Başkan Osman Zolan, UKSAY 2018’in verimli geçmesini diledi.

Bilgi ve tecrübe paylaşımı

Sempozyumda kaliteli ve yeter miktarda suyun vatandaşa zamanında iletilebilmesi, sistemdeki su kayıp ve kaçakların belirlenmesi, azaltılması ve önlenmesi, mevcut su kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde kullanılması, atıksuların çevreye zarar vermeden uzaklaştırılması, su ve atıksu tesislerinde enerjinin verimli bir şekilde kullanılması gibi kapsamlı sunumlar içerecek. Sempozyum ile kentsel su ve atıksu yönetiminde karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik yeni yöntemlerin tartışılması, uygulamada karşılaşılan sorunlara çözüm önerilerinin getirilmesi, bunun yanında bilgi ve tecrübe paylaşımının sağlanması amaçlanıyor.

 

 

 

 

Haber Editörü : Tüm Yazıları
reklam
Yorum Yaz