REKLAM

SUYUN GELECEĞİ KONUŞULUYOR

266 defa okundu , kategorisinde, 25 Eki 2018 - 14:44 tarihinde yayınlandı
SUYUN GELECEĞİ KONUŞULUYOR
reklam

Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği ve dünyada suyun geleceğinin konuşulacağı Uluslararası Kentsel Su ve Atıksu Yönetimi Sempozyumu (UKSAY 2018) başladı. Denizli’de bir ‘ilk’e daha imza atan Denizli Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği  sempozyumda 179 adet sözlü bildiri, 5 salonda eş zamanlı olarak sunulacak. Uluslararası Kentsel Su ve Atıksu Yönetimi Sempozyumu (UKSAY) Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) Genel Müdürlüğünün ev sahipliğinde başladı. Dünyada suyun geleceğinin 25-27 Ekim 2018 tarihleri arasında konuşulacağı dev organizasyon Colossae Hotel’de gerçekleşiyor. Yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda akademisyen ve uzmanın yer aldığı sempozyumun açılış programına, Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreter Vekili Abdul Melik Öteğen, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Ünal,  Büyükşehir DESKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmud Güngör, bilim insanları, uzman, Su ve Kanal İdaresi çalışanları ve davetliler katıldı.

Kentsel su yönetimi

Uluslararası Kentsel Su ve Atıksu Yönetimi Sempozyumu Başkanı ve Denizli Büyükşehir DESKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmud Güngör, “Sempozyum, su kaynaklarının yönetimi, kentsel su yönetimi, su kayıplarının yönetimi, kullanılmış suların uzaklaştırılması arıtılması ve yeniden kullanımı, şehir taşkınlarının önüne geçilmesi, su ve atık su tesislerinden enerjinin verimli şekilde kullanılması gibi ana başlıklar itibari ile oldukça kapsamlı faaliyetleri anlatan sunum ve tartışmaları içeriyor” dedi. UKSAY 2018 kapsamında birbirinden değerli görüşlerin ifade edileceğini söyleyen Prof. Dr. Güngör, “Sempozyumun şehrimize, ülkemize ve tüm katılımcılara hayırlı olmasını niyaz ediyorum. Sempozyumun düzenlemesinde desteklerinden ve ev sahipliğinden dolayı Denizli Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Osman Zolan’a teşekkür ederim” diye konuştu.

Suya verilen değer

Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreter Vekili Abdul Melik Öteğen ise konuşmasında, suyun büyük bir öneme sahip olduğunu kaydetti. Öteğen, “Suyu yönetemezsek o kendisini öyle bir yönetir ki bize çok dersler verir. Suyu çok iyi irdelememiz gerekiyor. Kültürümüzde ‘Su gibi aziz ol’ deyişimizden ne kadar çok kıymet verdiğimiz ortadadır” dedi. Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yahya Tülek de, sempozyumun su yönetimi konusunda önemli olduğunu belirterek, “Akademik çalışmaların burada karşılıklı paylaşılıp, tartışılması adına güzel bir ortam sunulmuş. Sempozyumun düzenlenmesinde destek veren başta Büyükşehir Belediye Başkanımız ve tüm paydaşlara şükranlarımı sunuyorum” dedi.

En değerli maden:  Su

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise, suyun tüm canlılar için vazgeçilmez olduğunu ve en değerli madenin su olduğunu belirtti. Başkan Osman Zolan, “Su olmadan hayatın devam etmesi mümkün değil. ‘Havadan, sudan konuşalım’ gibi deyimler vardır. Hava ve su doğal olduğu için bir değeri yok gibiydi. Hava ve su kirlendiğinde, onlara ulaşmakta zorlandığımızda kıymetini anlar olduk. Bu sempozyumda suyumuzun değeri, kullanımı ve korunması daha da öne çıkacak ve burada birçok güzel kararlar ve bildiriler olacak” dedi.

Denizli’de altyapı rekoru

Denizli Büyükşehir Belediyesinin suyun kıymetini bildiğini ve bu yönde yatırım ve hizmetler gerçekleştirdiğini kaydeden Başkan Osman Zolan, “Bir dönem içme suyu hatlarımızda yüzde 60 kaçak vardı. Bu noktada yoğun bir çalışma yaptık. 4,5 yılda baktığımızda içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu hattı olarak DESKİ Genel Müdürlüğümüzce 5000 kilometre altyapı yatırımı yapıldı” dedi. Belediyelerin bu konuda büyük bir sorumluluk taşıdığını kaydeden Başkan Zolan, “Siyasiler, belediye başkanları aslında altyapıyı sevmez ve bu işleri yapmaya çok fazla yanaşmaz. Çünkü tozdur, çamurdur, trafiğin kapanmasıdır ve maliyetleri çok yüksektir bu yüzden istemezler. Ama bir şehirde altyapı yoksa çevrecilik anlayışı yoksa üste ne yaparsanız yapın hiçbir anlamı yoktur” diye konuştu.

“Suya hürmet göstermemiz gerekiyor”

Denizli Valisi Hasan Karahan da, sempozyumun su yönetimi konusunda ufuk açan ve yol gösteren bir nitelikte olacağına inandığını kaydetti. Vali Karahan, “Bu toplantılar bu işi yürüten kurumlarımıza ışık tutacak, işlerini kolaylaştıracak. En hayırlı işimiz budur. Bu konuda çalışan akıl yürüten bütün katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi. Konuşmaların ardından başlayan sempozyumda 179 adet sözlü bildiri, 5 salonda eş zamanlı olarak sunulacak. 32 poster bildirinin de katılımcılara ve ilgililere sergi alanında sunulacağı sempozyumda dünyada suyun geleceği konuşulacak.

 

 

 

Haber Editörü : Tüm Yazıları
reklam
Yorum Yaz