REKLAM

İNME HASTALIĞINA DİKKKAT!

381 defa okundu , kategorisinde, 30 Eki 2018 - 13:19 tarihinde yayınlandı
İNME HASTALIĞINA DİKKKAT!
reklam

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Çağatay Öncel 29 Ekim Dünya İnme Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Öncel,“İnme, beyin damarlarında tıkanma veya kanama sonucu ani olarak gelişen, kol ve bacakta güçsüzlük (Felç), uyuşukluk, yüzde kayma, konuşma bozukluğu, bilinç bulanıklığı, görme bozukluğu gibi bulgularla seyreden bir hastalıktır. Şehrimizde yaklaşık dokuz bin inme hastası mevcuttur. Geçen yıl ülkemizde kırk bin kişi inmeden dolayı hayatını kaybetmiştir. Yaşla sıklığı artan bir hastalıktır. En önemli risk faktörü yüksek tansiyondur, sonra şeker hastalığı, yüksek kolesterol, kalp hastalıkları, uyku apne sendromu, fazla kilo, sigara ve durağan yaşam gelmektedir” dedi.

Prof. Dr. Öncel, felce, bunamaya ve ölüme yol açabilen inmeden korunmak için yapılma gerekenleri şöyle sıraladı :

-Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı mevcutsa kontrol altına alınmalıdır

-Yüksek kolesterol kontrol altına alınmalıdır

-Sigara kesinlikle kullanılmamalıdır (Sigara içmeyen, ancak sigara içilen ortamda bulunan kişilerde bile inme riski iki kat artmaktadır)

-Düzenli yürüyüş yapılmalıdır (Haftada en az dört gün, kırkar dakika, hızlı tempo ile)

-Beyaz et, sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmelidir

-Fazla kilolar verilmelidir.

İnme  başladıktan itibaren ilk üç saatte hastaneye başvurmanın çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Öncel uzmanlara başvurmanın ve erken teşhisin de önemini vurguladı.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
reklam
Yorum Yaz