REKLAM

RUH SAĞLIĞI KORUNMALI

395 defa okundu , kategorisinde, 09 Eki 2018 - 12:39 tarihinde yayınlandı
RUH SAĞLIĞI KORUNMALI
reklam

Pamukkale Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Figen Çulha Ateşçi, Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından 10 Ekim ‘Dünya Ruh Sağlığı Günü’ olarak kabul edildiğini söyledi. Prof. Dr. Ateşçi, Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün bu yılki temasının “Değişen Dünyada Gençler ve Ruh Sağlığı” olarak ilan edildiğini ifade etti.  Bu tema aracılığıyla gençlerin ruh sağlığının korunması ve dayanıklılığın arttırılması hedeflendiğini ve toplumsal farkındalık yaratılmak istendiğini dikkat çeken Ateşçi, “Gençlik döneminde değişim içindeki gençlere, var olan sorunlarıyla başa çıkabilmeleri, kendilerine ve çevrelerine zarar vermeden ilerleyebilmeleri için “anlayış”  ve  “hoşgörü” içinde yaklaşmanın önemi de akılda tutulmalıdır. Ayrıca onların doğru yönlendirilmeleri ve psikososyal yönden aradıkları destekleri nereden bulacakları konusunda bilgilendirilmeleri de çok önemli olmaktadır” dedi.

GENİŞ BİR YAŞAM DÖNEMİ

Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Figen Çulha Ateşçi, “Genel olarak  “gençlik dönemi” geniş bir yaşam dönemini kapsamaktadır. Gençlik, çocukluk ve erişkinlik arasında yer alan, gelişme, ruhsal olgunlaşma ve yaşama hazırlık dönemidir.  Duygusal olarak iniş çıkışların yaşandığı, tutarsızlıkların, öfke, kaçış, saldırganlık gibi duyguların yoğun biçimde yaşandığı zor bir dönem olarak kabul edilmektedir. Bu dönemde ayrıca gencin kimliğini oluşturma gibi zor bir görevi de bulunmaktadır. Tüm bunların yanı sıra değişen dünyanın getirdiği farklılıklar da gençlerin gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte sosyal medyanın varlığı önceki nesillere göre gençlerin daha farklı gelişmesine neden olmakta,  bazen de aralarında ciddi çatışmalara yol açmaktadır. Gençlik yılları bazı ruhsal bozuklukların ortaya çıkması nedeniyle de özel öneme sahiptir. Bu dönemde en önemli sorumluluk ailelere düşmekte, ayrıca okul gibi eğitim kurumlarının da gençleri doğru yönlendirmeleri çok önemli olmaktadır” diye konuştu.

İŞBİRLİĞİ

Prof. Dr. Ateşçi, sonuç olarak gençlik döneminin özel önemi göz önüne alınarak, gençlerin ruh sağlığını korumak ve güçlendirmek üzere kurumlar arası işbirliğinin kurulması, hizmet ve olanakların sağlanması, işbirliği içerisinde gençlere yönelik programlar oluşturulmasının atılacak en önemli adımlar olacağını vurgulayarak ailelere de fazlasıyla sorumluluk düştüğünü belirtti.

 

Haber Editörü : Tüm Yazıları
reklam
Yorum Yaz